Nowa publikacja Zespółu Badawczy Organic+, ukazała się na początku września w Journal of Cleaner Production. Artykuł pod tytułem "Waste Derived Biochar as an Alternative Filler in Biocomposites - Mechanical, Thermal and Morphological Properties of Biochar Added Biocomposites".

 

Celem pracy było zbadanie potencjału wykorzystania biowęgla pochodzącego z odpadów jako alternatywnego wypełniacza do produkcji biodegradowalnych biokompozytów nie pochodzących z paliw kopalnych. Użyto  dwóch rodzajów biowęgli, tj. biowęgiel drzewny i biowęgiel pochodzący z osadów ściekowych, które zostały użyte jako wypełniacze w biokompozytach kwasu polimlekowego (PLA) i BIOPLAST GS2189.

Biokompozyty z dodatkiem biowęgla można z powodzeniem stosować do produkcji akcesoriów rolniczych, takich jak klipsy i podpory do uprawy roślin, np. pomidorów. Po zebraniu roślin te biodegradowalne akcesoria można wyrzucić wraz z resztkami roślin i poddać kompostowaniu. Tym samym zapobiega się powstawaniu trudnych do zagospodarowania odpadów tworzyw sztucznych z rolnictwa.

Członkowie Zespołu Badawczego, którzy przygotowali artykuł:

Pudełko Agnieszka, Postawa Przemysław, Stachowiak Tomasz, Malińska Krystyna, Dróżdż Danuta

Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu:

Waste derived biochar as an alternative filler in biocomposites - Mechanical, thermal and morphological properties of biochar added biocomposites

artykuł JoCP

 

 

Pozdrawiamy,

Zespół Organic+