W połowie kwietnia, ukazał się w czasopiśmie naukowym Materials, nasz artykuł pod tytułem "End-of-Life Management of Biodegradable Plastic Dog Poop Bags through Composting of Green Waste". Zaangażowani w pracę byli członkowie zespołu badawczego Organic+ m.in. Danuta Dróżdż, Krystyna Malińska, Przemysław Postawa, Tomasz Stachowiak oraz Dorota Nowak.
Artykuł dotyczy porównania właściwości biodegradowalnych woreczków na psie odchody, które są dostępne na rynku oraz woreczków wyprodukowanych w Politechnice Częstochowskiej. Folia wykorzystana do produkcji woreczków w PCz, powstała w ramach projektu Organic+. Ograniczenie wykorzystania plastiku m.in. w sektorze woreczków na psie odchody, jest bardzo ważne, ponieważ na świecie jest ponad 85 mln psów, które rocznie produkuja około 5 mln ton odchodów. Natomiast ogólne zużycie plastikowych woreczków na świecie rocznie przekracza 17 mln ton. Jest to ogromna masa odpadów, którą nalezy odpowiednio zagospodarować a w przyszłości zredukować do minimum, stosując przyjazde dla środowiska alternatywy np. biodegradowalne woreczki. Aby nasza planeta jak najdużej pozostała czysta!
Zachęcamy do przeczytania artykułu: https://www.mdpi.com/1996-1944/15/8/2869/htm
Pozdrawiamy serdecznie,
Zespół Organic+
Pozdrawiamy serdecznie,
Zespół Organic+
Członkowie zespołu badawczego Organic+ w składzie dr hab. inż. Przemysław Postawa, prof. PCz oraz dr inż. Tomasz Stachowiak, wzięli udział w dwóch wydarzeniach branżowych, na których mieli okazję zaprezentować folie biodegradowalne, które powstały w ramach projektu Organic+.
Pierwsze wydarzenie odbyło się 22.09.2021, były to Targi w Kielcach (Seminarium Plastech w ramach Międzynarodowych Targów Tworzyw Sztucznych i Gumy 2021).
W ramach wydarzenia, dr inż. Tomasz Stachowiak wygłosił przemówienie dotyczące "Nowoczesnych materiałów konstrukcyjnych, dla potrzeb projektowania i produkcji nowych wyrobów". Podczas prezentacji, została również zaprezentowana folia biodegradowalna, wyprodukowana w Politechnice Częstochowskiej w ramach projektu Organic+.
dr inż. Tomasz Stachowiak
Drugim ciekawym wydarzeniem była Konferencja przemysłowa CRAFTPLAST'2021, która odbyła się w dniach 30.09 oraz 01.10.2021 w Rzeszowie.
Referat pt. "Skrobia Termoplastyczna – Odpowiedzią Na Politykę Europejskiego Zielonego Ładu" wygłosił dr hab. inż. Przemysław Postawa, prof. PCz. Zaprezentowano również dokonania w ramach Organic+ jako ekologicznego podejścia do projektowania wyrobów z tworzyw dla rolnictwa.
dr hab. inż. Przemysław Postawa, prof. PCz
Pozdrawiamy serdecznie,
Zespół Organic+


Miło nam poinformować, że 7 października 2020, ukazała się publikacja naukowa dotycząca aktualnego wykorzystania miedzi, olejów mineralnych i siarki do ochrony roślin w ekologicznych uprawach ogrodniczych w 10 krajach europejskich. Partnerzy projektu Organic+ połaczyli swoje siły, wiedzę oraz doświadczenie, by napisać publikację, która będzie kompendium wiedzy o ilości, rodzajach oraz wpływie na środowisko środków ochrony roślin, stosowanych w ekologicznych uprawach, w Uni Europejskiej.
Publikacja pod tytułem "Current use of copper, mineral oils and sulphur for plant protection in organic horticultural crops across 10 European countries", została opublikowana w ramach SI: ORGANIC WORLD CONGRESS 2020.
Autorzy publikacji:
N. Katsoulas, A.-K. Løes, D. Andrivon, G.Cirvilleri, M. de Cara, A. Kir, L. Knebl, K. Malińska, F. W. Oudshoorn, H. Willer, U. Schmutz
Jeśli jesteś zainteresowany publikacją, kliknij w link poniżej:
Pozdrawiamy,
Zespół Organic+
Strona 1 z 3
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- 3
- Następny artykuł
- koniec