W połowie października ukazały się dwa artykuły badawcze przygotowane przez Zespół Organic+ (Krystyna Malińska, Przemysław Postawa, Tomasz Stachowiak, Agnieszka Pudełko oraz Danuta Dróżdż). Oba artykuły ukazały się w Materials

 

Pierwszy artykuł pod tytułem "Performance of Biodegradable Biochar-Added and Bio-Based Plastic Clips for Growing Tomatoes" dotyczył rosnącej ilość odpadów z wykorzystywania konwencjonalnych tworzyw sztucznych w rolnictwie i ogrodnictwie, które są obecnie jednym z kluczowych problemów. Konwencjonalne plastikowe akcesoria (np. folie do ściółkowania, klipsy, doniczki, sznurki itp.) nie ulegają biodegradacji i są trudne do zagospodarowania w ramach recyklingu. W związku z tym istnieje zapotrzebowanie na biodegradowalne i pochodzenia organicznego alternatywy o właściwościach podobnych do konwencjonalnych tworzyw sztucznych, które można utylizować poprzez degradację w wodzie, glebie lub kompoście w określonych warunkach. W ramach tej pracy zbadano właściwości i działanie biodegradowalnych klipsów podtrzymujących łodygi i łuki z dodatkiem biowęgla i materiałów pochodzenia organicznego. Dodatkowo badane klipsy kompostowano z pozostałościami pomidorów podczas 16-tygodniowego kompostowania laboratoryjnego. 

Po więcej informacji zapraszamy tutaj -> https://www.mdpi.com/1996-1944/15/20/7205

art 1

Drugi artykuł pod tytułem "Comparison of Physical and Thermal Properties of Mulching Films Made of Different Polymeric Materials". Wykorzystanie materiałów polimerowych powoduje ich ogromną ekspansję w różne dziedziny życia codziennego, a także produkcję roślinną i zwierzęcą. Ich odporność chemiczna, dobre właściwości fizyczne oraz łatwość obróbki powodują, że coraz częściej wykorzystuje się tę grupę materiałów. Uprawa roślin na zewnątrz zarówno na plantacjach otwartych, jak i w szklarniach wymaga różnego rodzaju materiałów wspomagających proces wegetacji, a także zabezpieczających przed szkodnikami i chwastami. Dużą grupę stanowią tutaj różnego rodzaju materiały stosowane do okrywania upraw polowych, których główną rolą jest zapobieganie niekontrolowanemu i nadmiernemu wzrostowi chwastów, a tym samym ograniczenie stosowania herbicydów jako środków ochrony roślin. Folie osłonowe pełnią również inne ważne funkcje, tj. ograniczenie bezpośredniego parowania wody, lepsze zatrzymywanie wilgoci wokół systemu korzeniowego, wzrost temperatury gleby (szybsza wegetacja) itp. Jednak tworzywa sztuczne są kłopotliwe w utylizacji, gdy występują w znacznych ilościach. Dlatego autorzy podjeli próbe produkcji materiału biodegradowalnego, który nie będzie stwarzać problemów w utylizacji. W ostatnim czasie znacznie wzrosło również zainteresowanie rolników różnymi formami ściółkowania w celu ochrony upraw i zwiększenia plonów. W publikacji autorzy podjęli próbę analizy wybranych właściwości użytkowych, ale także ściółki produkowanej w skali laboratoryjnej, na bazie materiałów biodegradowalnych i ropopochodnych.

Link do artykułu: https://www.mdpi.com/1996-1944/15/21/7610 

art 2

 

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi artykułami!

Zespół Organic+